O nás
Novinky

Efektivní postřik i s menšími dávkami

23. Července 2024
Efektivní postřik i s menšími dávkami

Jak docílit menších dávek postřiku u rosičů? Máme pro Vás praktické tipy.
Efektivní a udržitelná ochrana plodin je klíčovým faktorem úspěšného zemědělství. Pěstitelé v České republice čelí náročnějším podmínkám ve srovnání s ostatními pěstiteli v Evropské unii. Jedním ze způsobů, jak zajistit soběstačnost a ekonomickou vitalitu pěstitelů, je snížení variabilních nákladů. Náklady na chemickou ochranu plodin představují jednu z největších nutných ročních investic v zemědělství. Optimalizace rosičů a výběr správné technologie jsou klíčové pro dosažení úspor a zvýšení efektivity. Níže najdete několik praktických tipů, jak toho dosáhnout.

1. Správná nastavení rosiče

Kalibrace rosiče je základem pro dosažení optimálního postřiku. Pravidelně kontrolujte a kalibrujte svůj rosič, aby všechny trysky fungovali správně a rovnoměrně. Existuje několik důvodů, proč dávka postřiku ve vertikální poloze není v každém místě stejná. Zaprvé, stromy nemají ideální rozměry a množství kapaliny v každém místě je tedy odlišné. Různá patra stromu mají různou hustotu olistění. Důležitým aspektem je správné nastavení množství kapaliny na porost. Objem postřiku musí pokrýt a proniknout do struktury porostu. 

Ventikální distribuce kapaliny (zdroj: Harašta, 2024)

Axiální ventilátory přirozeně vytváří v každé ze dvou sekcí odlišný směr působení síly na vzduch.

Směr působení síly na vzduch u axiálního ventilátoru (zdroj: Harašta, 2024)

 

Ověřená praxe: Proveďte nastavení na začátku každé sezóny a při změně olistění porostu.

2. Optimalizace rychlosti a tlaků

Rychlost jízdy a tlak v systému jsou klíčovými faktory, které ovlivňují množství aplikovaného postřiku. Nastavte rychlost a tlak tak, aby byly v souladu s doporučeními výrobce a specifickými potřebami vaší plodiny.

Tip: Nižší rychlost a správně nastavený tlak mohou výrazně snížit množství potřebného postřiku.

Vyjádření ztrát postřiku okolními vlivy (zdroj: Harašta, 2024)

 

3. Správný čas aplikace

Čas aplikace postřiku hraje významnou roli v jeho efektivitě. Aplikace v době, kdy jsou podmínky optimální (např. ranní nebo večerní hodiny, bezvětří), může výrazně zlepšit účinnost a pokryvnost postřiku.

Tip: Vyhněte se postřiku během horkých nebo větrných dnů, kdy je odpar a unášení postřiku nejvyšší.

 

4. Použití pomocných látek

Pomocné látky, jako jsou smáčedla, adjuvanty a další přípravky, mohou zlepšit přilnavost a distribuci postřiku na povrchu rostliny.

Tip: Konzultujte s odborníkem na ochranu rostlin jaké pomocné látky jsou nejvhodnější pro vaše plodiny a postřikové směsi.

 

5. Monitorování a údržba rosiče

Pravidelná údržba a kontrola vašeho rosiče zajišťuje, že zařízení pracuje efektivně a bez závad, což vede k rovnoměrnějšímu a efektivnějšímu postřiku.

 

6. Výběr správné technologie

Patrně nejdůležitější prvek v ochraně rostlin je výběr správné koncepce stroje a až poté samotné nastavení. Standardně používané rosiče jsou s kruhovými adaptéry a axiálními ventilátory. Tyto stroje mají velký příkon, velký proud vzduchu a tím pádem i velký úlet postřikové kapaliny. Sady a vinice nedorůstají takových výšek, a tak se jeví používání vysoko-výkonových strojů jako neefektivní.

Naproti tomu firma KUHN představuje model rosiče VENTIS, který má odlišnou koncepci aplikačního adaptéru a odstředivého ventilátoru. Jedná se o hubicový adaptér s možností elektrostatického stříkání. Tento adaptér využívá Venturiho trubici, skrz níž proudí kapalina pod nízkým tlakem, kterou následně unáší a roztříští proud vzduchu. Vzniklé směsi vzduchu a postřiku z každé trubice se následně turbulentním prouděním sloučí a vytvoří unitární a homogenní směs, schopnou ideálně pokrýt povrch porostu.   

Rosič obsahuje měnič napětí, který za pomocí 12V 3kolíkové zástrčky v traktoru dokáže generovat až 20 kV napětí, které mění pól postřikové kapaliny z kladného na záporný. Při pohybu postřiku v okolí porostu se záporným pólem dochází k vzniku přitažlivé síly, která napomáhá lepšímu ulpívání kapiček na listu. To zapříčiňuje menší úlet, lepší pokryvnost i z vnitřní strany listu a menší ulpívání postřiku na nežádoucích místech (zem, stonky atd.)

Tip: Se strojem KUHN Ventis dosahujeme úspor postřiku v rozmezí 10-30 %. Ideální případy umožňují až 50% úsporu postřiku. Kontaktujte nás a můžeme domluvit předvádění stroje a ekonomickou analýzu pro Váš podnik a zjistit kolik nákladů ušetříte za rok.

Shrnutí

Optimalizace dávek postřiku u rosičů není jen o snížení nákladů, ale také o ochraně životního prostředí a zajištění zdraví vašich plodin. Implementací těchto kroků můžete dosáhnout efektivnějšího a udržitelnějšího zemědělství.

Pokud Vás zajímá  kolik můžete uspořit, přečtěte si i náš další článek o ekonomické úspoře ZDE.